A “Lendületbe hozzuk” – ingyenes lakossági sportprogram keretében különleges barangolásra, mondhatni “barlangolásra” és egy nagy kerékpártúrára invitálja az önkormányzat a túrázni vágyó, merész kerületi polgárokat.
Az első sportos kaland május 10-én indul a Szemlő-hegyi barlang bejárata elől (II. ker. pusztaszeri út 35.)
Szemlő-hegyi barlangot járja be a csapat. A barlangot az 1920-as években fedezték fel. Jelenleg 2200 méter hosszban feltárt barlang, Budapest egyik legértékesebb természeti kincse. Több tágas folyosóból áll.
A túraútvonal 250 méter, mely kényelmesen bejárható. Európában ritkaságnak számító borsókő kiválásokat és gipszkristályokat láthatunk. A barlang tiszta, pormentes levegője lehetővé teszi asztmás és légúti betegségekben szenvedők kezelésé is.
A barlangban egész évben 12 Celsius fok a hőmérséklet. A parkban kialakított geológiai tanősvény Budapest és térségének nyolc legfontosabb építőkövét mutatja be.
Pálvölgyi cseppkő barlangot 04-ben fedezték fel. A barlangrendszer ismert hossza mára már elérte a 29 km-t. Magyarország leghosszabb barlangjában cseppköveket, csillogó
kalcitkristályokat, ősi kagylólenyomatokat láthatunk. A barlangban egész évben 11 celsiusfok a hőmérséklet.
Találkozás: 10 órakor a Szemlő-hegyi barlang bejárata előtt. Cím: Bp. II. ker. Pusztaszeri út 35.
Túraszervező: Ladoniczki Ferenc Telefon: 06-30-864-5736, e-mail:ladoniczkiferenc@gmail.com.
A tatai Öreg-tó és a vízívár
“Lendületbe hozzuk” másik túraprogramja egy kerékpáros körút lesz a tatai tó körül 2015. május 31.
Tatai Öreg-tó mai formáját mintegy két és fél évszázaddal ezelőtt kapta. A mocsarak lecsapolása után lett rendezett halastó. Egészen 1962-ig, amikor is éltető vizei elapadtak. Egykor forrásokkal táplálták az itt elterülő mocsárvilágot. A római korban emelt völgyzárógát révén lassan tóvá terebélyesedett. A források azonban a múlt század második felében, egy bányaszerencsétlenség okán elapadtak.
A tavat napjainkban zsilipek segítségével szabályozzák. Így Tata város közepén nem természetes tó, hanem egy mesterséges eredetű halastó vize csillog.
Területe közel 250 hektáros. Maihoz hasonló formáját Mikoviny Sámuel vízrendezési mérnök tervei alapján alakították ki 1747-ben. Aligha van még a világon olyan tó, amely egy kisvárost ölel körül. Mégis naponta mintegy negyvenezer madár pihen meg a tó körül, mely nagyon fontos vízi élőhely, vonulási időszakban ritka madárfajok tömege tanyázik a területén. Itt telel a vetési lúd, a nagy lilik, az apácalúd, a fokozottan védett vörösnyakú lúd is egyre gyakrabban tűnik fel errefelé.
A terület másik látványosságát a tatai vízívárat a Csákok és Lackfiak alapozták, de Zsigmond király építette várrá, majd vadászkastéllyá. Két éven át itt is lakott. Itt fogadta 1424-1426 között VIII. Erik dán királyt, Paleologus Manuel bizánci
császárt és Jagello Ulászló lengyel királyt. Vadászatai alkalmával Mátyás is élvezte a vár és a körülötte elterülő vadaspark szépségeit. Rövid időre a török is elfoglalta.
Az Esterházyak idején körbeárkolták, igazi, nehezen ostromolható, négy
bástyás vízívárrá alakították.
Túraszervező: Ladoniczki Ferenc Telefon: 06-30-864-5736, e-mail: ladoniczkiferenc@gmail.com.
(Címlapkép: sportsnet.ca)
Zene a szabadban – folytatás május végén Következő:
A FA, két művész kezétől érintve