Az ember testi épsége és egészsége az első, de az éltető oxigént biztosító fák és növények nélkül ez mit sem érne. Bizonyára mindnyájan találkoztak már ultrahang vizsgálattal…de tudta, hogy a fák állapotfelméréséhez is ezt a módszert használják? Pedig így van. A Bókay kert vezetősége úgy döntött, hogy mivel a kalandpark üzemeltetői új fejlesztéseket szeretnének, ezért a kiszemelt fák egészségügyi állapotát speciális szakemberek segítségével mérik fel.
A tulajdonosok ragaszkodnak a kitűnő minőséghez, mind az építmények, mind az üzemeltetés esetében is, ezért a legjobb francia és angol kalandpark normák alapján dolgoznak. Mivel 30-40 új játékelemmel szeretnék bővíteni a kalandpark kínálatát, ezért elengedhetetlen a pontos lehetőségek feltérképezése. A mérnökök a modern ultrahangos műszerek segítségével olyan pontos képet alkotnak a fák belső szerkezetéről, amit eddig nagyon el sem lehetett képzelni.
A szakemberek a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki karáról érkeztek, hogy megvizsgálják a faállományt vizuális akusztikus és műszeres állapotfelméréssel. Az akusztikus tomográf a fában terjedő hang sebességéből következtet annak belső szerkezetére. Keresztmetszeti képeket készít a törzséről, az adatok összegzéseként kapott háromdimenziós ábrákból pedig kiderül, hogy a belsejében milyen elváltozások vagy üregek találhatók. Így megtudható, hogy a fa mennyire állékony és biztonságos.
„A fő kérdés az, hogy a fák állékonysága mennyire megfelelő, tehát érdemes-e rájuk kalandparkot építeni. Vagy esetleg olyan méretű korhadás, károsodás van a fában, ami miatt a következő öt évben ez nem biztos, hogy fennmaradhat. Mivel emberi életekről van szó, ezért rendkívül biztonságosnak kell lennie az eszközöknek.” – mondta a projekt vezetője, Puskás János adjunktus
Ultrahangos favizsgálat a Bókay-kertben Következő:
Vászonra vetett érzelmek